16 Jan
Czym jest wynajem długoterminowy?Dla planujących zakup samochodu na firmę, korzystny może okazać się popularny ostatnio wynajem długoterminowy - od niedawna dostępny również dla klientów indywidualnych. W poniższym artykule objaśnię na czym polega i jakie są korzyści płynące z zawarcia tego rodzaju umowy leasingu.


Wynajem długoterminowy jako leasing z wysoką wartością końcową


Na początek warto zaznaczyć, że dealerzy samochodowi oferujący wynajem za pośrednictwem swoich banków, na przykład  VW Bank lub BMW FS nie oferują wynajmu samochodu sensu stricte, lecz leasing operacyjny z wysokim wykupem. Od klasycznego leasingu takie rozwiązanie różni się przede wszystkim niższym kosztem. Produkt ten okazuje się tańszy, ponieważ nie spłacamy samochodu w całości, a jedynie wyliczoną przez bank różnicę między ceną w dniu zakupu a wartością rezydualną - kwotą za jaką będzie można realnie samochód sprzedać po upływie naszego użytkowania. Ta różnica to kwota którą spłaca użytkownik w czasie trwania umowy. Skoro spłacamy nie 100%, a odpowiednio 40% czy 50% wartości zależnie od wybranego auta i przebiegu to uzyskujemy najważniejszą zaletę w stosunku do klasycznego leasingu, czyli ratę niższą o nawet 40% - 45%.


Wpływ utraty wartości na wysokość raty


Kwota jaką będziemy płacić co miesiąc wcale nie zależy bezpośrednio od klasy wybieranego samochodu. To niewątpliwie kolejna przewaga wynajmu nad leasingiem, gdzie wartość samochodu bezpośrednio wpływa na wysokość raty.

Jako przykład podam samochody dostawcze - Citroena Berlingo oraz Dacię Dokker:

*Dane na podstawie ofert wygenerowanych przez leasing 09.11.17r.


Jak widać w tabeli, pomimo iż Dacia jest samochodem tańszym w zakupie katalogowo o ponad 30 000 zł, a transakcyjnie o 5 000 zł, to przy wynajęciu jej poprzez leasing  z wysoką wartością końcową przedsiębiorca oszczędza nawet 200 zł brutto miesięcznie. Dzieje się tak poprzez różnicę w wartości rezydualnej - dla Dacii wynosi ona 32,12 %,a dla Citroena aż 60%. W tym konkretnym przypadku różnica wynika z popytu na Berlingo na rynku wtórnym.


Składowe


Tak duża różnica w racie powoduje, że można dodatkowo sfinansować leasingiem koszty serwisowania samochodu. Niektóre banki oferują pakiet przeglądów w pakiecie z finansowaniem, ale można również zdecydować się na pakiet w salonie. W powyższym przypadku, po doliczeniu pełnej wymaganej przez producenta obsługi przeglądów okresowych rata nadal była niższa niż w przypadku Dacii bez pakietu przeglądów i wynosiła 743 zł netto / 914 zł brutto. 


Koszty dodatkowe o których warto pamiętać.


Każdy produkt finansowy potocznie nazywany najmem obejmuje z góry założony (już na etapie symulacji) przebieg samochodu. To właśnie ten element jest podstawą do obliczenia wartości rezydualnej. Jeżeli zakładany przebieg zostanie przekroczony, bank będzie żądał dopłaty według stawki określonej w umowie. 

Drugim istotnym czynnikiem jest zużycie samochodu za które odpowiada użytkownik. Przy decydowaniu się na najem koniecznie należy zapoznać się z akceptowalnym przez Bank zużyciem normatywnym. Pod koniec finansowania w trakcie odbioru samochodu reczoznawca wykona oględziny, które określą czy nie zniszczyliśmy auta bardziej niż jest to dopuszczalne przez bank. W wypadku poważnego zużycia, np. rys na karoserii czy zniszczonych elementów wnętrza, użytkownik musi usunąć uszkodzenia na własny koszt.


Reasumując - decydując się na zakup nowego samochodu zawsze musimy liczyć się z jego utratą wartości. Jeżeli firma czerpie wymierną korzyść ze stałego kosztu jakim jest rata za samochód w finansowaniu, a właściciel chce uniknąć kosztownego serwisu przy większym przebiegu czy nie może pozwolić sobie na przerwy w mobilności floty, to wynajem jest doskonałą szansą na zrealizowanie tych założeń. Dodatkowo, jest to najwygodniejszy sposób nabycia samochodu. Nie musimy wykupować auta do firmy, lub na osobę fizyczną w celu uniknięcia kosztów podatkowych, a przede wszystkim nie lokujemy firmowych środków spłacając pełną wartość samochodu. Wynajem długoterminowy pozwala na zerową wpłatę początkową i banki chętnie przyznają ten rodzaj finansowania nawet młodym firmom. Płacimy absolutne minimum, czyli ponosimy wyłącznie koszt użytkowania samochodu, tym samym płacąc za jego utratę wartości.


Jeżeli wynajem długoterminowy budzi Państwa wątpliwości lub pytania - zapraszam do kontaktu.

www.adampasson.com